מהו מחשוב ענן?

חיבור דרך רשת האינטרנט או קו תקשורת ייעודי מאפשר שימוש במחשב מרוחק. השימוש במחשב מרוחק נקרא "ענן" כי הוא לא נשען על חומרה ספציפית, אלא על שרת לתוכנות ומידע. הפעלת השרתים ומרכזי המחשבים מיחידות קצה מרוחקות מבטיחה שורה ארוכה של יתרונות:

א. סוגים שונים של שירותים – מחשוב ענן זוכה להצלחה בראש ובראשונה כי ניתן לנצל את הטכנולוגיה שהוא נשען עליה לטובת שורה ארוכה של שירותים. בין היתר כדאי להזכיר שירותים משמעותיים כמו תשתית כשירות, פלטפורמה כשירות ותוכנה כשירות. במילים פשוטות, ניתן לומר שכל השירותים מבוצעים על גבי שרת מרוחק וללא צורך במחשב ספציפי בצד של הלקוח.

ב. חיסכון בעלויות – שימוש בענן מחשוב חיצוני מוריד משמעותית את כל העלויות של הגורמים המעורבים. החיסכון בעלויות נובע מצמצום עלויות רכישת ותחזוקה של ציוד חומרה, חיסכון בעלויות תוכנה וכוח אדם, גמישות בשימוש במשאבים ואי תלות במקום או ביחידות קצה. יתרה על כך, החיסכון בהוצאות נובע מיכולת גידול בהיקפים ובמשתמשים ומצריכה נמוכה יותר של אנרגיה למען השמירה על איכות הסביבה.

ג. נוחות – צרכן ביתי, משתמש פרטי, עסקים קטנים וארגונים גדולים יכולים כולם יחד לנצל את היתרונות של הענן. מחשוב ענן נוח בהרבה בהשוואה לפתרונות מחשוב אחרים והוא מוכיח את עצמו בטווח הקצר והארוך. נכון להיום, השימוש בענן הוא בין הפתרונות הנפוצים ביותר עבור לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי.

איך מתגברים על הסיכונים של מחשוב ענן?

כמובן שיש גם סיכונים מסוימים שמלווים את השימוש הנרחב בפתרונות מחשוב ענן. סיכונים אלו נובעים מתלות בספק השירות במקום בחומרה בטוחה, מאיומי אבטחת מידע ומפגיעה בפרטיות של הלקוחות. סיכונים אחרים קשורים לניהול במרכזים חיצוניים מורכבים ומכך שיש צורך ברישוי שונה לניהול רישיונות למוצרי תוכנה וחומרה על ידי ספק ענן המחשוב.

הדרך להתגבר על הסיכונים הקיימים היא קודם כל להכיר בהם, ולאחר מכן להפנות משאבים להתמודדות עם האיומים. אי אפשר להתעלם מהיתרונות של מחשוב ענן וסביר להניח שהוא לא ייעלם בקרוב, אך רצוי להקדיש זמן ופנאי לפתרון הבעיות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

קישור מקוצר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *