אנטי וירוס חינם: חומת ההגנה הראשונה שלך

נדמה לכם שאתם מוגנים מפני פריצה למחשב?

כ-61 אחוזים מתעבורת הרשת הם בוטים אוטומטיים (לעומת 39% שהם בני אדם). כרבע מתעבורת הבוטים מיועדת לחולל נזקים כגון התקפות מחשבים (DDOS), שתילת נוזקות וגניבת מידע רגיש (כלכליסט, 15.12.13).

כמעט כל שבוע שומעים על מקרה של וירוס או נוזקה אחרת שחדרו למחשבים אישיים, בעיקר דרך פייסבוק או תכתובות דואר אלקטרוני שמתחזות למישהו מוכר (פישינג / Phishing). רק לאחרונה נתבשרנו על לפחות שני מקרים בהם נפרצו מאגרי מידע, ונחשפו מיליוני כתובות מייל וסיסמאות אישיות לפייסבוק.

כאשר מדובר במשתמשים ביתיים בהיקפים קטנים, רצוי להוריד ולהתקין תוכנת אנטי וירוס חינמית. תוכנות מהסוג הזה מספקות חומת הגנה ראשונית. כמו כן מומלץ להפעיל את אפשרויות ההגנה הנוספות, ובהן חומת אש, שימוש מושכל בפורטים (Ports) ועוד. עבור עסקים וארגונים יש לספק מענה מקיף יותר, בדמות נוהלי פעולה המיועדים לטיפול באירועי אבטחת מידע.

התנהלות נכונה באינטרנט – חומת ההגנה השנייה

מעבר לשימוש באמצעי הגנה, שסורקים את המחשב ומנקים אותו מנוזקות, יש חשיבות גדולה מאוד גם להתנהלות נכונה. הנה כמה כללים להתנהגות אחראית, שיחסכו מכם הרבה בעיות בעתיד:

1.      שימו לב למיילים חשודים – מדי פעם בפעם האקרים שולחים מיילים שמתחזים לגורמים רשמיים, כגון הבנק שלכם או גוגל. המייל נראה תמים למראה, אבל פתיחה שלו עלולה לשתול במחשבכם תוכנות ריגול ומעקב. כל הקשת מקלדת תתועד, ותשמש לפריצה לחשבונות האישיים שלכם – מחשבון המייל ועד חשבון הבנק. וירוסים אחרים מתחזים לרשימת החברים שלכם, מה שאמור לעודד הקלקות פי כמה וכמה. שימו לב היטב לשורת הנושא של כל מייל המגיע אליכם, ופעלו בצורה הגיונית.

2.      אל תמהרו להקליק על כל סלב עירום בפייסבוק – מיום היוולדן של הרשתות החברתיות, הן שימשו כלי בידי גורמים עוינים למעקב ולגרימת נזקים. אחת השיטות הידועות ביותר היא ליצור אייטם מעניין שקשה לעמוד בפני הקלקה עליו (סלב כזה או אחר בתמונה בעייתית וכו'). עשו לעצמכם כלל אצבע – אם זה נראה ונשמע יותר מדי טוב ועסיסי, רק הסיכויים שהקלקה תוביל לשתילת וירוס תולעת, שיעבור הלאה גם לרשימת החברים שלכם.

3.     
היזהרו מבקשות עזרה המופצות באינטרנט – פייסבוק ותיבות המייל מופצצים בבקשות לעזרה כל שני וחמישי, ולא פעם או פעמיים נתגלה כי מדובר בהונאת לייקים אחת גדולה. לעתים הרמאים לא מסתפקים רק בלייקים, אלא שותלים גם קודים זדוניים שמטרתם לפלוש למחשב ולחולל נזקים. תתפלאו לדעת אבל גם העוקץ הניגרי עדיין נשלח מדי פעם לתיבות מייל בהפצצות ספאם, וישנם אלו שתמיד מצליחים ליפול ברשתו (בעיקר אנשים שלא מודעים לכל המקרים הקודמים של עוקצים ניגריים, ועל כך בדיוק סומכים מפיצי המייל).

4.     
התקינו תוכנות הגנה במחשב – השתמשו בכמה שיותר אפשרויות, כגון אנטי וירוס, חומת אש, אנטי Spyware ועוד. יש לזכור שלעתים חלק מהתוכנות הללו חוסם אפשרויות פעולה מסוימות (כגון שימוש בתוכנות לשיתוף קבצים). במצב כזה יש להגדיר את הפורטים (Port) בצורה שתאפשר לשיתוף הקבצים להמשיך לפעול, במקביל לפעולה תוכנות ההגנה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

קישור מקוצר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *